sub pages 1
01.10.19
Zemsta: Fałszywe oskarżenia. Czy one mają konsekwencje i dla kogo?
“Pani Mecenas, kilka dni temu goniec dostarczył mojej żonie pozew rozwodowy. Po dwóch dniach zadzwonił do mnie sąsiad informując mnie, że stoi pod moim budynkiem policja nowojorska, która szuka mnie po to, aby mnie aresztować. Strasznie się przestraszyłem, bo nigdy nie byłem karany i nie miałem pojęcia co by NYPD ode mnie chciała. Natychmiast zadzwoniłem do mo więcej»

KONTAKT


SĄD RODZINNY

Rozwód oznacza prawne rozdzielnie małżonków i posiadanych dóbr. Niestety nie wszystkie te dobra mogą podlegać podziałowi. Wiele różnorakich przyczyn doprowadzających do rozwodu, może powodować, że postępowanie w takiej sprawie będzie nacechowane wieloma negatywnymi emocjami. Jeżeli małżonkowie posiadają dzieci, jest wiele praktycznych aspektów, które nie mogą zostać rozwiązane w ramach rozwodu.

Rozwodzimy się z małżonkiem – nie z naszymi dziećmi. Naszym obowiązkiem zatem jest wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej oraz uregulowanie sposobu i częstotliwości odbywania kontaktów z dziećmi przez każdego z rodziców. Najważniejszymi kwestiami w ramach postępowania w sprawach o rozwód są właśnie kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi małżonków oraz wysokość alimentów na rzecz dzieci.

Istnieją przepisy prawne dotyczące sposobu podziału majątku małżonków, jednak nie ma przepisów prawa, które wskazywałyby, jak być dobrym rodzicem po  rozwodzie. Nasze emocje często nie pozwalają nam wnikliwie wejrzeć w dobro naszych dzieci.

Czynienie z dzieci sojuszników, utrudnianie bądź całkowite uniemożliwianie kontaktu z dziećmi, to zjawisko powszechne wśród matek, których celem jest ukaranie małżonka za porzucenie rodziny. Dla innych, rozwód jest osiągnięciem od dawna wymarzonej wolności oraz  uniknięcia odpowiedzialności za rodzinę i wychowanie dzieci.

Władza rodzicielska

W sprawach dotyczących władzy rodzicielskiej zawsze poszukujemy rozwiązania, które w pierwszej kolejności na uwadze ma dobro dziecka. W większości spraw, dzieci czują się najlepiej, gdy mają zapewniony kontakt z obojgiem rodziców. Dlatego właśnie rozwiązujemy tego rodzaju sprawy w sposób satysfakcjonujący nie tylko rodziców, lecz przede wszystkim dzieci.

W sprawach, w których osiągnięcie porozumienia nie jest możliwe, z uwagi na nieracjonalne zachowanie lub nieprawidłowości w wykonywaniu władzy rodzicielskiej przez jednego z rodziców, kierujemy sprawę do Sądu. W toku sprawy sądowej przedstawiamy szeroką argumentację, dlaczego w najlepszym interesie dziecka jest posiadanie miejsca pobytu przy jednym rodzicu oraz dlaczego akurat ten rodzic daje większą gwarancję należytego wykonywania władzy rodzicielskiej.

Alimenty

Kwestia wysokości świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka może być bardzo trudna. Często matki czują, że ojciec intencjonalnie zaniża swoje dochody, ażeby uniknąć łożenia alimentów na dziecko. Z drugiej zaś strony, częstokroć ojcowie czują, że uiszczane alimenty w rzeczywistości przeznaczane są na potrzeby byłej małżonki, zamiast dzieci i z tego względu odmawiają ich regulowania. Przepisy dotyczące alimentacji na rzecz dzieci uregulowane są w Child Support Standards Act, akt ten stanowi o wysokości świadczenia alimentacyjnego na dziecko lub dzieci, a nadto jakie dodatkowe koszty muszą być pokrywane przez rodzica, z którym dzieci nie zamieszkują. Jednakże, celowo ukryty dochód rodzica lub dysponowanie alimentami w niewłaściwy sposób powodują, że sprawy alimentacyjne, mimo określenia ich ram w ww. akcie prawnym, są bardzo sporne.