sub pages 1
01.10.19
Zemsta: Fałszywe oskarżenia. Czy one mają konsekwencje i dla kogo?
“Pani Mecenas, kilka dni temu goniec dostarczył mojej żonie pozew rozwodowy. Po dwóch dniach zadzwonił do mnie sąsiad informując mnie, że stoi pod moim budynkiem policja nowojorska, która szuka mnie po to, aby mnie aresztować. Strasznie się przestraszyłem, bo nigdy nie byłem karany i nie miałem pojęcia co by NYPD ode mnie chciała. Natychmiast zadzwoniłem do mo więcej»

KONTAKT


11-01-2018

Przemoc w rodzinie: Procedura karna.

Przemoc w rodzinie: Procedura karna.
Spotykam się bardzo często z następującym scenariuszem jeśli chodzi o obronę karną w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie. Oskarżony jest aresztowany i jest mu zarzucona przemoc w postaci pobicia, szarpania i ubliżania ofierze. W większości oskarżony jest mężczyzną chodź zdarzają się przypadki gdzie kobiety potrafią dokonać przemocy fizycznej przeciwko mężu. W takich przypadkach, niezależnie od płci sprawcy, prawie zawsze on lub ona byli pod wpływem alkoholu podczas danego czynu.

Każdemu z nas jest znana osoba która pod wpływem alkoholu robi się bardzo agresywna i często szuka zaczepek. Po otrzeźwieniu takie osoby często żałują czynów które doprowadzają do przemocy fizycznej przeciwko innej osoby. W przypadkach przemocy w rodzinie, po dokonaniu krzywdy małżonce sprawca przeprasza ofiarę i przysięga, po raz kolejny, że już takie zachowanie się nie powtórzy nigdy więcej. Oczywiscie znamy realie takich przeprośin i przyzeczeń z obserwacji, opowiadań lub doświadczenia. Niestety w większości przypadków, po jakimś czasie sprawca dokonuje się tego samego agresywnego czynu.

Ofiary przemocy w rodzinie, najczęściej dla dobra dzieci, przebaczają winowajcy pobicia, ośmieszenia, poniżenia, lub innych czynów krzywdzącej agreci. Często też takie osoby po latach fizycznej i psychicznej przemocy nie mają też odwagi odejścia od sprawcy z wielu innych powodów takich jak utrzymanie finansowe, uzależnienie emocjonalne, strach przed byciem samym i nie poradzeniem sobie w życiu (bo tak jest wiele krotnie wpajanie tej ofierze).

Natomiast jeżeli dochodzi do aresztu i zarzutów karnych, po prokuratularnym wpłynięciu aktu oskarżenia, czyli arraignment, sprawa jest dalej sterowana przez prokuraturę. Jak w każdej sprawie karnej, obowiązują procedury lecz każdy oskarżony w sprawach przemocy domowej musi wiedzieć że nawet jeżeli poszkodowana przebacza, po raz pierwszy lub kolejny, to nie znaczy że prokurator umorzy sprawę. Po areszcie i arraignment, jeżeli był podpisany supporting affidavit, czyli oświadczenie dowodowe lub domestic incident report, czyli zawiadomienie o przemocy domowej, przez ofiarę, to sprawa karna toczy się dalej nawet jeżeli poszkodowana oświadcza że nie chce popierać aktu oskarżenia. Jedynie jeżeli “poszkodowana” skłamała i złożyła fałszywe zeznania to prokurator byłby zmuszony do odrzucenia oskarżeń karnych, ale jeśli oskarżenia są prawdziwe, sprawa toczy się dalej. W takich sytuacjach sprawa karna kończy się dzięki ugodzie sądowej lub procesie. W większości sprawy kończą się na ugodzie sądowej pomiędzy prokuratura i obroną. Też muszę zaznaczyć że, w przeciwieństwie do innych oskarżeń karnych, proces sądowy w którym oskarżenia tyczą się przemocy domowej, proces nawet może się odbyć bez obecności poszkodowanej.

W podsumowanie, przebaczenie przez pokrzywdzoną i jej oświadczenie że nie chce popierać aktu oskarżenia, wcale nie znaczy że prokurator umorzy zarzuty karne. Jednakże brak kooperacji pokrzywdzonej z prokuraturą może mieć pozytywny wpływ na rozwiązanie sprawy karnej. W takich sprawach oskarżony powinien skonsultować się z doświadczonym adwokatem obrony karnej aby sprawa karna nie miała negatywnych konsekwencji dla niego nie tylko z codziennym zyciu, ale też w sprawie imigracyjnej jeżeli oskarżony nie jest Amerykańskim obywatelem. Oprócz postępowania karnego, oskarżony tez musi liczyć się z zakazem zbliżania się i kontaktu z poszkodowaną. Na takie pytaniami i sprawami proszę się kierować do mojej kancelarii.

Mec. Joanna Ewa Nowokuński. Tel: 347-743-9058.