sub pages 1
01.10.19
Zemsta: Fałszywe oskarżenia. Czy one mają konsekwencje i dla kogo?
“Pani Mecenas, kilka dni temu goniec dostarczył mojej żonie pozew rozwodowy. Po dwóch dniach zadzwonił do mnie sąsiad informując mnie, że stoi pod moim budynkiem policja nowojorska, która szuka mnie po to, aby mnie aresztować. Strasznie się przestraszyłem, bo nigdy nie byłem karany i nie miałem pojęcia co by NYPD ode mnie chciała. Natychmiast zadzwoniłem do mo więcej»

KONTAKT


07-01-2018

Rozwodzę się i nic mnie nie łączy z USA. Czy mogę wrócić do Polski z dziećmi?

Rozwodzę się i nic mnie nie łączy z USA. Czy mogę wrócić do Polski z dziećmi?
Opieka nad dziećmi, czyli custody, jest rozstrzygana podczas rozwodu lub separacji rodziców. W polskich rodzinach w Nowym Jorku bywa często, że jeden z rodziców jest nadal bardzo związany z Polską pomimo długiego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Często są to kobiety, które opuściły Polskę, aby założyć rodzinę z mężem, który zamieszkiwał na stałe w Stanach Zjednoczonych - mający podwójne obywatelstwo. W takich przypadkach żona zostawiła rodzinę i przyjaciół w Polsce, aby zacząć “nowe” życie w Ameryce.

Z różnych powodów takie małżeństwa rozpadają się, podobnie jak wiele innych małżeństw bez takiego aspektu zagranicznego. Natomiast jeden z problemów, który pojawia się w związku gdzie jeden z małżonków nigdy nie zakorzenił się w Stanach to intencja powrotu do Polski po zakończeniu rozwodu. Oczywiście każdy z nas ma prawo zamieszkiwać w jakimkolwiek miejscu jednakże taka sytuacja bardzo się komplikuje jeżeli małżonków łączą dzieci.

Pomijając to, że dzieci, które urodziły się w Stanach Zjednoczonych są obywatelami amerykańskimi, dziecko, które urodziło się w Polsce i mieszka w stanie Nowego Jorku od przynajmniej sześciu miesięcy, podlega pod jurysdykcję stanu NY. Co to oznacza w rzeczywistości?

Rodzic, który planuje wrócić do Polski po separacji lub rozwodzie, nie ma prawa zabrać ze sobą dzieci bez zgody drugiego rodzica.

Nawet jeśli matka jest rodzicem z którym dzieci zamieszkają po rozwodzie, czyli jest ona residential parent, to i tak bez zgody ojca matka nie może opuścić Stanów z dziećmi. Matka ma prawo wyjechać same z tego państwa natomiast nie może opuścić Stanów z dziećmi bez zgody ojca. Próba lub wyjazd z dziećmi pod pretekstem że wyjeżdżam z dziećmi na wakacje do Polski, ma surowe konsekwencje dla rodzica który “uprowadza” dzieci i nie wraca w ustalonym terminie.

Konwencja Haska, czyli The Hague Convention, dotyczy cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Konwencja zapewnia i daje mechanizm niezwłocznego powrotu dzieci bezprawnie uprowadzonych lub zatrzymanych w jednym z Umawiających się Państw. Polska i Stany Zjednoczone należą do członków tej Konwencji.

Oprócz Konwencji, według prawa Nowego Jorku, rodzic który uprowadza dzieci z bez zgody drugiego rodzica, najczęściej jest pozbawiony opieki nad dziećmi po ich powrocie do Stanów Zjednoczonych. Więc wyjazd z dziećmi bez zgody drugiego rodzica przynosi poważne konsekwencje. Oboje rodziców mają prawa widywać się z dziećmi i spędzać z nimi czas. Bycie rodzicem jest ogromną odpowiedzialnością, ale też łączy nas z drugim rodzicem przez wiele lat bez znaczenia czy się rozwiedliśmy czy mieszkamy oddzielnie. Natomiast biorąc tylko dobro dzieci pod uwagę, rodzice powinni razem ustalać co jest dla dzieci najlepsze a nie dla rodziców. Czasami ojcowie dobrowolnie zgadzają się na wyjazd dzieci na stałe do Polski, ale w takich sytuacjach jest ustalony grafik, który pozwala ojcu spędzać każde wakacje i Święta z dziećmi. Każda sytuacja jest inna i rodzice decydują nad dobrem ich dzieci, jednakże sąd zawsze stwierdzi, że relacja z ojcem jest ważniejsza dla dzieci niż jakiekolwiek “lepsze” warunki za granicą.
A co możemy zrobić, jeżeli mamy wrażenie że drugi rodzic planuje właśnie taki wyjazd z dziećmi bez wspólnej zgody? Zapraszam na konsultacje, jeśli ktoś jest w takiej sytuacji.

Mecenas Joanna Ewa Nowokuński